wtorek, 3 lipca 2018

Przygoda, przygoda... czyli wakacyjne nowości od Wydawnictwa Skrzat.

Mam w pamięci te pierwsze prawdziwe wakacje. Te, które wiedziałam, że są, bo kończył się rok szkolny, bo nie musiałam co rano gonić do szkoły, bo koło naszego domu nie przechodziły o świcie grupki dzieciaków z ogromnymi plecakami opowiadając sobie z aż za głośnym entuzjazmem, co robili od ostatniego spotkania w szkle. Pamiętam jak czekałam do godziny 10, żeby przez puste osiedlowe alejki pobiec do biblioteki po kolejną porcję książek. Opowieści kryminalne, historie o pierwszych miłostkach, przygody detektywistyczne czy sekretne życie zwierząt. Z niecierpliwością czekałam na dzień, gdy na półce pojawiało się coś nowego i biegłam do domu rozsiąść się wygodnie na tarasie lub wyłożyć na kocyku i przenieść się w świat, który w tamtym okresie znałam jedynie z książek.

Moje dzieciaki na samodzielne czytanie jeszcze mają czas, na razie ja spełniam rolę lektora i co wieczór przenoszę się w magiczny świat Psiego Patrolu, Świnki Peppy lub innych niezbyt skomplikowanych bajek. Nie mniej jednak coraz częściej udaje nam się zatrzymać przy jakiejś lekturze na dłużej, zgłębić bardziej skomplikowane przygody, poznać ciekawych bohaterów. Przyznam się, że i ja wtedy jestem w swoim żywiole, bo przypominam sobie te czasy, kiedy sama czytając takie wakacyjne lektury marzyłam o przygodach, jakie przeżywali ich bohaterowie. Niestety, jedyne sprawy detektywistyczne jakie przyszło mi rozwiązywać to zabawa w podchody na obozach jeździeckich, a mrożące krew w żyłach przeżycia spotykały nas jedynie podczas nocowania w namiocie na podwórku sąsiadów. Ale co się młody człowiek naczytał, to jego.


Dziś mam dla was dwie propozycje takich właśnie wakacyjnych, pełnych przygód i niespodziewanych zwrotów akcji lektur od Wydawnictwa Skrzat. Znakomite na prezent dla dzieci, które właśnie zaczęły wakacje i tęsknią za działaniem, akcją, tajemniczością. Pozycje dla starszych, już samodzielni czytających jak i dla tych nieco młodszych, którzy będą zagłębiać się w mroczne tajemnice z pomocą (i ku uciesze) rodziców. 

"A wszystko przez Rybusia!" - Agnieszka Byrska
Typowo wakacyjna pozycja, przenosi nas do małej, cichej, wydawać by się mogło, nudnej mieściny nad morzem zwanej Jodełkowo. Tutaj u swojej cioci spędza wakacje Marek. Nic nie wskazuje na to, żeby ten pobyt miał ze sobą przynieść coś ciekawego, a jednak... Marek poznaje nowych przyjaciół, z którymi wpada w sam środek tajemniczych wydarzeń i mrocznych zagadek, a wszystko kreci się wokół starego, opuszczonego dworu.
Niezwykle wciągająca opowieść z czarnymi charakterami, z tajemniczym Włochem, z łamigłówkami, a nawet z tłem w postaci historii miłosnej sprzed wielu, wielu lat... Napisana lekkim, prostym językiem w formie krótkich rozdziałów, które przeskakuje się jeden za drugim by jak najszybciej, w towarzystwie Zuzi, Marka i tytułowego Rybusia rozwikłać mnożące się wciąż zagadki.

"Zagadka. My wszyscy i pies" - Piotr Winczewski
Jeśli myślicie, że dobre, wakacyjne opowieści piszą jedynie kobiety, to się grubo mylicie. Ta książka to zaskakujące, pełne zagadek, nowoczesnych maszyn i interesujących postaci antidotum na nudę. 
Tajemnicza, ogromna, całkowicie zautomatyzowana podziemna budowla... Kto i po co ją zbudował?  Co jeszcze w niej stworzył? I po co to wszystko ukrył? Tego będą chcieli dowiedzieć się Jędrek i grupa jego przyjaciół, którzy zupełnie przypadkiem odkryli właz do tego futurystycznego hotelu. Zanim jednak to zrobią, urządzą tam sobie bazę... Czy aby na długo? Niestety, ich spokój zostanie szybko zburzony zarówno przez szkolnych łobuzów, jak i przez dorosłych.


Obie książeczki napisane jasnym, przejrzystym językiem, dużymi literami. Wszystko złożone w niezbyt długie rozdziały, z wartką, ciekawą i wciągającą akcją. Bohaterowie bliscy sercu, swojscy i kolorowi. Zdecydowanie lektura godna polecenia na długie letnie dni zanim powróci szkolna rzeczywistość i inne obowiązki odciągną naszych milusińskich od przygody.
A ja?
Ja wam powiem, że cofnęłam się w czasie i poczułam się znów tą małą dziewczynką z rozczochranymi włosami, która marzy, że na wakacjach nad jeziorem spotka ją przygoda życia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz