środa, 30 stycznia 2019

Top 10 książek finansowych dla dzieci i rodziców - wpis gościnny.

Często zastanawiamy się jak poruszać z dziećmi tematy finansowe i jak nauczyć ich przedsiębiorczości. W związku z tym, nierzadko sięgamy po różnego rodzaju narzędzia, które mają nam w tym pomóc. Szukamy, pytamy i finalnie trafiamy na książkę – nie byle jaką, bo książkę o tematyce finansowej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Oczywiście, bo z lektury mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale również dzieci. Na rynku mamy obecnie spory wybór takich pozycji. Jak wybrać tę właściwą?Książki dla najmłodszych:

Nigdy nie jest za wcześnie na naukę o pieniądzach. Oczywiście kilkulatkowi nie warto opowiadać o teorii finansowania antycyklicznego, kim był Adam Smith oraz na czym zasadza się koncepcja Keynesa. Można jednak pokazać mu czym jest pieniądz, na czym polega zarabianie i jak można nauczyć się oszczędzać. Forma przedstawiania tematyki finansowej i ekonomii w książkach dla najmłodszych jest lekka i humorystyczna. Najczęściej są to zabawne historyjki, delikatnie nawiązujące do  tematu pieniądza. Oczywiście ten poważny temat zostaje przełożony na język najmłodszych.

#1.
Ciekawą pozycją jest na przykład książka Romka Pawlaka pod tytułem "Czy muszę pracować, czyli po co komu pieniądze?". To perypetie rodziny Wójcików, przeżywającej awans głowy rodziny. Czego możemy się dowiedzieć dzięki tej lekturze? Dowiemy się, że pieniądze zdobywa się poprzez pracę, że mają one określoną wartość i że warto oszczędzać. Cena książki już od 8 zł, więc jest to niewielki wydatek, a za pomocą ciekawej historii przekazuje treści dydaktyczne.

#2. 
Inną godną polecenia książką jest pozycja autorstwa Jimeneza Nurii, Jimeneza Empar oraz Curto Rosa M. - "Pstryk! Jak oszczędzać energię?". Nie jest to książka stricte o finansach, a raczej o oszczędzaniu i ekologii. Pomaga nie tylko zrozumieć wartość pieniądza, ale również kształtować właściwe, proekologiczne postawy, które aktualnie są tak istotne, jeśli chodzi o wychowywanie młodych pokoleń. Cena: od 16 zł. 

#3. 
Trzecią, interesującą lekturę napisała Justyna Wacławik. Jej "Mądre oszczędzanie" podbiło serca zarówno rodziców, jak i dzieci. To historia, która pod płaszczykiem lekkiej opowieści o australijskich zwierzętach, przekazuje ważne informacje na temat sposobów i istoty oszczędzania. Co ciekawe, książka zawiera również wskazówki dla rodziców, które pomogą w kształtowaniu odpowiedniej postawy sprzyjającej przyszłym sukcesom dziecka. Cena: od 11,50 zł.

#4. 
Czwartą pozycją, którą z całą pewnością możemy polecić najmłodszym dzieciom, jest lektura, napisana przez Agnieszkę Błachnio pod tytułem "Finansowe Wiersze. Twoje kroki pierwsze". To jedyna taka pozycja napisana wierszem. Za pomocą rymowanych treści, autorka przekazuje wartości kształtujące postawę człowieka szczęśliwego, który nie tylko nie utożsamia szczęścia z bogactwem, ale również rozumie znaczenie pieniądza i umie zarządzać własnym budżetem. Cena: od  39,99 zł. 


Książki dla starszych dzieci:

Jeżeli nasze dziecko przekroczyło próg 10 lat, warto natomiast postawić na nieco bardziej "merytoryczne" lektury. One nie tylko pokazują wartość pieniądza i uczą podstaw oszczędzania, ale również prezentują sposoby zarządzania finansami, promują przyszłościowe myślenie, a także kształtują w dzieciach przedsiębiorczość i odpowiedzialność.

#5. 
Ciekawą pozycją jest chociażby książka Bogusia Janiszewskiego pod tytułem "Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą." Sam autor twierdzi, że lektura ta nadaje się dla dzieci od 10 do... 113 lat. Odpowiada na pytanie skąd się biorą pieniądze, jak nimi zarządzać, jak radzić sobie z pustym portfelem i jakie kierunki własnych inwestycji są opłacalne. Książka pomaga nie tylko w podjęciu samego tematu finansów, ale również zachęca do podjęcia wyzwania związanego z oszczędzaniem i dbałością o własne wydatki. Cena: od 23 zł.

#6. 
Drugą interesującą pozycją jest książka "Kapitalizm dla nastolatków, czyli jak zostać młodym przedsiębiorcą" autorstwa amerykańskiego filozofa i dziennikarza – Karla Hessa. Przedstawia on historię młodych przedsiębiorców, którym udało się osiągnąć niebywały sukces w biznesie, a także podpowiada co zrobić, aby podzielić ich los. To przewodnik po finansach domowych, ale również baza wiedzy na temat ekonomii gospodarczej. Cena: od 18 zł.

#7. 
Paul Mason – brytyjski dziennikarz – napisał natomiast pozycję "Pieniądze nie rosną na drzewach". Książka uczy w jaki sposób poruszać się w dzisiejszym świecie pieniądza – jak nie dać się naciągnąć, dlaczego promocje mogą okazać się pułapką oraz czy warto mieć kartę debetową. Pozycja uczy krytycznego myślenia w kontekście otaczającego nas świata i przestrzega przed ufnością w stosunku do komunikatów wysyłanych przez producentów i media.Cena: od 15 zł.

#8. 
Czwartą, godną polecenia pozycją jest z kolei "Świat pieniądza", napisany przez polski duet - Patrycję Krzanowską i Katarzynę Michalską. Ta z kolei pokazuje nie tylko świat ekonomii, ale również płynnie z nią związaną przestrzeń marketingu i współczesnego kapitalizmu. To swoisty przewodnik, który pokaże dzieciom jak poruszać się po "dżungli" wolnego rynku, dlaczego oddajemy część pieniędzy państwu i dlaczego istnieją kraje bogatsze i biedniejsze. Cena: od 16 zł.


Książki dla rodziców.

W kontekście lektur na temat pieniędzy i szeroko rozumianych finansów, należy wskazać również na książki dla rodziców. Te pozycje mają wspomóc rodziców w edukacji finansowej dzieci i przełamać często niechęć do rozmów o finansach. Pokazują co robić, a czego nie robić, aby dzieci zrozumiały podstawowe procesy rządzące rynkiem, wartość pieniądza i zasady oszczędzania.

#9. 
Pierwszą z godnych polecenia lektur jest "Sztuka liczenia do trzech. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?". Amerykański dziennikarz – Ron Lieber – poprzez swoją książkę pokazuje rodzicom, jak mądrze wydawać pieniądze i jak przekazać dziecku ideę dzielenia się z innymi. To swoisty poradnik, który ma nauczyć rodziców umiejętności odpowiadania na najtrudniejsze, zadawane przez dziecko pytania. Cena: od 14zł.

#10. 
Drugą ważną pozycją jest natomiast książka Dave'a Ramsey'a pod tytułem "Dzieci mądre finansowo". Ona z kolei przybliża rodzicom sposoby wychowywania dzieci mądrych finansowo, które będą odporne na "pokusy", tonącego w długach, współczesnego świata. Dave Ramsey pokazuje rodzicom jak wykształcić w najmłodszych zdroworozsądkowe podejście do pieniądza. Cena: od 21 zł.


Książki finansowe dla dzieci i rodziców.

O zaletach czytania powiedziano i napisano już wiele, dlatego z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i jednocześnie narzędzie rozwoju naszych dzieci. Dzięki odpowiedniej lekturze, nasi podopieczni nie tylko będą się dobrze bawić, ale również nauczą się czegoś nowego. Sposób i forma pisania książek finansowych dla dzieci została dostosowana do języka najmłodszych. Wybierając odpowiednią pozycję, należy jednak zwrócić uwagę dla jakiego wieku dana książka jest przeznaczona. Rzecz w tym, aby nie zniechęcić dziecka zbyt trudnymi pojęciami i zbyt poważnymi tematami.


Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz